19 lip 2008

Filmy: "Wantd.Ścigani" , "Zabójstwo Jesse Jamesa...", "Edukatorzy"

Wanted.Ścigani to kapitalna rozrywka popcornowa, świetny blockbuster w reżyserii Timura Bekmabetova, rosyjskiego twórcy okrzyczanej "Straży nocnej" , importowanego wprost do Hollywood. Transfer wyszedł mu na dobre. Film pędzi z szybkością rollercoastera, jest świetnie nakręcony, zrealizowany a efekty specjalne są z najwyższej półki. Aktorstwo Morgana Freemana, Angeliny Jolie oraz Jamesa McAvoya również na poziomie. Polecam!

Zabójstwo Jesse Jamesa przez tchórzliwego Roberta Forda (tytuł pretendujący pewnie do miana najdłuższego w historii) to poetycka , psychologiczna opowieść przyobleczona w ramy westernu. Dodam, że prawie 3-godzinna. Opisuje historię najsłynniejszego przestępcy Ameryki końca XIX wieku - bandyty Jesse Jamesa i jego gangu, historię fascynacji jego postacią oraz zdrady oraz odkupienia winy. Kapitalne aktorstwo Casey Afflecka (ostatnio radzi sobie lepiej niż starszy brat), Brada Pitta i Sama Rockwella. Może nie arcydzieło jak piszą niektórzy ale na pewno film wybitny i wielkiej klasy.

Edukatorów oglądnąłem o jakiejś nieludzkiej porze na TVP1. Już kiedyś miałem ochotę na ten obraz, tym bardziej , że występują w nim Daniel Bruehl , znany z filmu Good Bye Lenin oraz Julie Jentsch , znana z Sophie Scholl . Fabuła filmu jest następująca - tytułowi Edukatorzy to młodzi antyglobaliści, naiwni lewacy włamujący się do domów bogaczy, aby zrobić w nich totalny burdel (niczego nie kradną). Ich akcje, słabo umotywowane, mają na celu uświadomienie "bogatym", że nie znają oni ani dnia ani godziny, że nie mogą się czuć bezpiecznie. Film pokazuje tak naprawdę młodzieżowy bunt na pokaz, na siłę, bez sensu i celu. Jest (być może nieświadomie) antyreklamą "modnych" zachowań antykapitalistycznych. Może anty- czy alterglobaliści odczytują ten obraz na swoją korzyść ale dla mnie diagnoza płynąca z niego jest miażdżąca dla całego ich ruchu.


Brak komentarzy: