30 paź 2008

Książka: WŁODZIMIERZ NOWAK "OBWÓD GŁOWY"Ostatnio z uporem godnym lepszej sprawy nadrabiam zaległości w lekturach. Stąd też moje szalone tempo pod koniec tego roku. "Obwód głowy" kupiłem jeszcze w 2007 roku czytając wiele pozytywnych opinii. Dość powiedzieć, że ta książka ukazała się w serii wydawnictwa Czarne promującej ambitne reportaże i że została nominowana do tegorocznej nagrody Nike (niestety przegrała z "Biegunami" Tokarczuk). Nowak w swojej książce pokazuje skomplikowane relacje polsko-niemieckie na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat począwszy od II wojny a na współpracy transgranicznej skończywszy. Czyta to się znakomicie. Z tej samej serii gorąco polecam "Gottland" Mariusza Szczygła - fascynujące reportaże o naszych południowych sąsiadach. Duża klasa.

2 komentarze:

Guo | LF pisze...

muszę to sprawdzić. Gottland rzeczywiście świetny. polecam też klasyki wydawane teraz przez "Politykę". świetny Hłasko i "Piękni dwudziestoletni", ciekawy Miłosz i "Rodzinna Europa" oraz Tokarczuk z książką "Prawiek i inne czasy"...

Bisti pisze...

tokarczuk to chcialbym biegunów przede wszystkim. hlaske znam dosc dobrze :-)Polecam ci "obwód głowy: - bardzo madra lektura. chyba cala seria czarnego poswiecona reportazom daje rade.