28 sie 2008

Książka: Andrzej Bobkowski "Z dziennika z podróży"Dzięki mojemu wujkowi docieram do zapomnianych, wyklętych bądź mało znanych autorów. Tym razem jest nim Andrzej Bobkowski , emigrant, który po wyjeździe z Polski II wojnę spędził we Francji , następnie wyemigrował stamtąd do Gwatemali zakładając biznes modelarski. Niniejsza książka to zapis jego ostatnich dni pobytu we Francji (smutne i pesymistyczne uwagi na temat upadku kultury europejskiej), podróży statkiem do Gwatemali (barwny, humorystyczny, niekiedy sarkastyczny), życia w nowym miejscu (kapitalne, oszczędne opisy przewrotów w Ameryce Południowej), kąśliwych uwag na temat emigrantów w ogóle, i o jego pasji, jaką było modelarstwo. Proza świetna, lekka i wybitna. Polecam.

3 komentarze:

Anonimowy pisze...

W warszawskich Łazienkach Królewskich do końca roku można oglądać wystawę Andrzej Bobkowski - Chuligan wolności
Andrzej Bobkowski - Chuligan wolności
Muzeum Wychodźstwa Polskiego im. I.J. Paderewskiego
Łazienki Królewskie - gmach Podchorążówki
Wystawa czynna do 31 grudnia 2008 roku. Od wtorku do niedzieli od godz. 9 do 15.30. Wstęp wolny
Polecam stronę Polskiego Radia, gdzie można przeczytać o Andrzeju Bobkowskim i wystawie, a także jest fascynująca audycja Doroty Gacek z cyklu Biografie niezwykłe z udziałem Joanny Podolskiej, która śladami Bobkowskiego pojechała do Gwatemali:
http://www.polskieradio.pl/kultura/ksiazka/artykul46076.html

Naprawdę warto... zobaczyć wystawę. Dla oczarowanych Bobkowskim jazda obowiązkowa...

Bisti pisze...

ha, komentarzu do tego wpisu sie nie spodziewalem...pozytywna niespodzianka !!! miesiac temu jak bylem w wawie ta wystawa byla w toku ale niestety nie znalazlem czasu zeby na nia pojsc, czego zaluje ;(

Anonimowy pisze...

Po "Dzienniku z podróży" polecam "Szkice piórkiem", które Bobkowski napisał jeszcze podczas pobytu we Francji. Nie będziesz żałował jak przeczytasz.
A na wystawę warto przyjechać w ostatni weekend października. Będą wtedy bracia Quevdo, czyli Julio i Fernando - "chłopcy" Boba. To ich uczył przed laty modelarstwa. I teraz specjalnie przylatują do Polski z Gwatemali na urodziny... "Bobkowskiemu na urodziny..." oczywiście w Podchorążówce w warszawskich Łazienkach Królewskich - 24-25 października. Będzie się działo...